AvrupaHaberlerLatin Amerika

İspanya, Bolivya’dan resmen özür diledi

İspanya, Bolivya’dan, CIA bilgilerini sızdıran Snowden’i taşıdığı iddiasıyla uçaklarına hava sahasını kapattığı için özür diledi

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in, uçağında eski CIA çalışanı Edward Snowden’i taşıdığı şüphesiyle hava sahasını kapatan İspanya, resmi olarak özür diledi.

İspanya’nın La Paz Büyükelçisi Angel Vazquez, İspanyol hükümetinin özür notunu Bolivya Dışişleri Bakan Yardımcısı Juan Carlos Alurralde’ye dün sundu. Vazquez, Bolivya Devlet Başkanı Morales’in uçağını teftiş etmeye çalışmakla suçladığı İspanya’nın Viyana Büyükelçisi Alberto Carnero’nun davranışından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

“Bu olaydan üzüntü duyduk, Devlet Başkanı’nı zor durumda bırakan ve rahatsız eden bu davranış yüzünden özürümüzü beyan ettik” diyen Büyükelçi Angel Vazquez, bu olayın İspanya ile Bolivya arasındaki dostane ilişkileri etkilememesi temennisinde bulundu.

İki hafta önce Rusya’dan ülkesine dönmekte olan Evo Morales, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz’in Snowden şüphesiyle hava sahalarını devlet başkanının uçağına kapatmaları üzerine Viyana havalimanında 13 saat beklemek zorunda kalmıştı.
ABD’nin tüm dünyayı gözetlediğini ifşa eden Edward Snowden, hakkında çıkarılan yakalama kararı yüzünden 23 Haziran’dan beri Moskova Şeremetyevo havalimanının transit bölgesinde kalıyor.

Bolivya Devlet Başkanı’nın uçağının engellenmesine tepki gösteren Güney Amerika Ülkeleri Birliği (UNASUR), Mercosur ve Amerikan Devletleri Örgütü (OEA) gibi bölgesel örgütler, Avrupalı ülkelerden açıklama ve özür talep etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.