AvrupaHaberler

İspanya, Gazze kuşatmasının kaldırılmasını istedi

İspanya hükümeti, beş yıldır Gazze’ye ambargo uygulayan Siyonist işgal yönetiminden uyguladığı kapsamlı kuşatmayı sınırlı değil tamamıyla kaldırmasını istedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos dün (14 Ağustos Cumartesi) yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “İspanya, Avrupa Birliği’ne başkanlık ettiği dönemde Gazze halkına karşı aşırı güç kullanan İsrail yönetimini kınayan bağlayıcı kararların çıkmasına ön ayak olmuştur.”

Basın açıklamasında Türkiye’ye değinen İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos, Türkiye’nin büyük bir devlet olduğunu ve bölgedeki kriz bölgelerinde çok önemli roller üstlendiğini ifade etti.

Siyonist işgal rejiminin kuşatmayı hafiflettiği iddialarına rağmen kuşatma beş yıldır sıkı bir şekilde sürüyor. Yıllardır dünyanın gözü önünde 1 milyon 700 bin insanı açık cezaevinde tutan işgal rejimi, savaşta yerle bir ettiği binaların yapımında kullanılmak üzere inşaat malzemelerinin bölgeye girişine izin vermediği gibi, temel ihtiyaç maddelerinin girişine de izin vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.