AvrupaEkonomiHaberler

İspanya’da 2,5 milyon işçi greve gitti

İspanya’da hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı çıkan işçi sendikaları bir günlük genel greve gitti.

Grevle güne uyanan İspanyollar, trafik keşmekeşi içinde işlerine ulaşmaya çalıştı.

Özellikle Madrid’de toplu taşıma seferlerinde büyük aksamalar yaşanırken uçak ve tren seferlerinin yarısından fazlası gerçekleştirilemiyor.

İspanya demokrasi tarihinin bu 7. genel grevinde sendikalar, bütçe kesintilerine, emeklilik primelerinin dondurulmasına, maaşlarda ortalama %5 kesintiye gidilmesine ve öncelikle iş reformuna tepkilerini göstermek istiyor.

Sendikalar, ay başında parlamentodan geçen iş reformu ile “işten çıkarılmaların kolaylaştırılacağını, daha az istihdam yaratılacağını” savunurken, hükümetin emeklilik yaşını 65’ten 67’ye çıkartmak istemesiyle ilgili öneriye de karşı çıkıyor.

Zapatero hükümetinin ekonomik reformlardan vazgeçmesi gerektiğini belirten bir işçi, “şimdiye kadar umarız greve bir çok arkadaşımız katılmıştır. Çünkü ne kadar katılan olursa o kadar iyi. Ve umuyorumki hükümet bu ülkenin insanlarının bu politikalardan sıkıldığını görür.” şeklinde konuştu.

Dört milyona yakın işsizin olduğu İspanya, Avrupa Birliği içinde üçüncü en büyük bütçe açığına sahip.

Öteyandan Avrupa genelinde de, İspanya’daki greve destek olmak ve birlik ülkelerinin hayata geçirdiği ekonomik reformlara karşı çıkmak için protesto gösterileri düzenleniyor. Sendikalar greve 2,5 milyondan fazla çalışanın katılmasını bekliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.