AvrupaHaberler

İspanya’da on binler gösteri özgürlüğü için yürüdü

İspanya’da on binlerce kişi hükümetin gösteri özgürlüğünü kısıtlayan yasa tasarısını ve ekonomik tasarruf önlemlerini protesto etti.

İspanya’nın başkenti Madrid’te çeşitli siyasal partiler, kitle örgütleri ve sendikaların içinde bulunduğu on binlerce kişi, Yurttaş Güvenliği adı verilen yeni bir yasa tasarısı nedeniyle sokağa döküldü.

İktidardaki Halk Partisi’nin gösterileri kısıtlamak amacını taşıyan yasa tasarısı, ekonomik kriz, işsizlik ve hükümet politikaları nedeniyle son yıllarda yüzlerce gösteri düzenlenen İspanya’da halkın büyük tepkisini çekmiş durumda.

İspanyol muhalefet partileri tarafından “demokrasiyi kemirmek” olarak tanımlanan yasa tasarısını savunan İspanyol Başbakanı Mariano Rajoy, önerilen yasanın eylemcileri susturmak değil, yurttaşları korumak amacını taşıdığını iddia etti.

Bütçe kesintileri ve dayatılan tasarruf önlemleri nedeniyle artan işsizlik öfkeli İspanyol halkını sokağa daha fazla çekiyor.

Ekonomik kriz sonrası işsizliğin %27’yi geçtiği İspanya Avrupa Birliği üyleri arasında işsizlik oranında Yunanistan’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Halk öfkesini kitlesel eylemlerle gösterirken en son 20 Kasım’da öğrenciler Eğitim Bakanlığı önünde, eğitim sistemindeki dönüşümler, tasarruf kesintileri ve artan fiyatları protesto etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.