AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

İspanya’da Suriye’ye terörist gönderen şebeke çökertildi

İspanyol yetkililer güvenlik birimlerinin İspanya’da el-Kaide bağlantılı 8 kişiyi tutuklayarak radikal bir şebekeyi çökerttiklerini ilan etti.

İspanya İçişleri Bakanlığı; çökertilen şebekenin el-Kaide terör örgütü ile bağlantılı olduğunu ve Suriye’de faaliyet gösteren el-Kaide bağlantılı terör gruplarına militan göndermekten sorumlu olduğunu belirtti.

France-Presse Ajansının yayınladığı İspanyol Bakanlık bildirisinde Fas’ın kuzeyinde Ceuta şehrinde çökertilen söz konusu terör örgütüne tabi 8 kişinin tutuklandığını belirtilirken, polis raporlarına göre çökertilen İspanyol-Fas terör şebekesinin Kaide terör örgütüne tabi cihatçıların Suriye’ye gönderilmesinden sorumlu olduğu ekledi.

Bakanlık raporunda bazıları küçük yaşlarda olmak üzere Suriye’ye giden onlarca kişiden bazılarının bu örgütün maskesi altında intihar eylemi düzenlediğini belirterek tutuklananlar hakkında terör örgütü üyeliği suçundan dava açıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı raporunda; şebeke üyelerinin bazılarının Suriye’ye sızıp intihar eylemi düzenlediğini, bazılarının ise savaş eğitimi almak için kamplara gittiklerini, birçok terör grubunun elemanının da İspanya’dan Suriye’ye gitmek üzere beklemekte olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.