AvrupaHaberler

İspanya’nın 64 kentinde yüzbinlerce kişi protesto gösterisi düzenledi

İspanya’nın 64 kentinde yüzbinlerce kişi işsizliğe karşı protesto gösterisi düzenledi. Hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerinin işsizliği arttırdığı vurgulandı.

İspanya’nın 64 kentinde yüzbinlerce kişi, sokaklara çıkarak, işsizliğe karşı mitingler yaptı. Kamu ve özel sektör çalışanı on binlerce kişinin katıldığı gösterilerde, hükümetin ekonomi politikaları ve işsizlik protesto edildi.

Avrupa Birliği içinde yüzde 26 ile işsizliğin en yüksek orana sahip olduğu İspanya’da, sayıları 6 milyonu aşan işsizler hükümeti uyardı. Ülkenin en büyük iki işçi sendikası ve 150’ye yakın dernek ve örgütün çağrısıyla düzenlenen protestolarda, hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerinin ekonomiyi iyileştirmek yerine, işsizliği daha da arttırdığı vurgulandı.

Prrotestolar öncesinde açıklama yapan İşçi Komisyonları Genel Sekreteri İgnacio Fernandez Toxo, Avrupa Birliği’nin İspanya’ya intihar programı dayattığını belirtti.

“İşsizliğe karşı 6 milyon sebep”, “Katılımcı ve sosyal demokrasi için” pankartları taşıyan binlerce İspanyol ekonomi politikalarında acil ve radikal değişiklik istedi.

Protesto eylemine otomotiv, ulaştırma, sağlık, eğitim ve inşaat gibi birçok farklı sektör çalışanlarının yanı sıra polisler de destek verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (7) içerik yüklenmiştir.