ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğu

İspanya’nın Arabistan’a savaş gemisi vermekten geri adım atması ihtimali.

İspanya yönetimi dolaylı bir şekilde Suudi Arabista’a 5 adet savaş gemisi satmak konusunda bir takım sorunlarla karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Fransa haber ajansının bildirdiğine göre Madrid yönetimi sözcüsü Isabel Celaá, Suudi Arabistan’a silah satışı anlaşmasının iptal edilmesi ihtimaline dair yaptığı açıklamada, “Arabistan ile bizim aramızda siyasi kriz olduğunu düşünmüyorum ancak iki ülke arasında fikir uyuşmazlığı var”ifadesini kullandı.

Öte yandan İspanya ticaret bakanı Xiana Méndez, bu ülke parlamentosunun savunma komitesinde yaptığı açıklamada, Madrid yönetiminin söz konusu savaş gemilerinin Arabistan’a satılmasının önemine vakıf olduğu ve bu konuda bir çalışma grubu oluşturduğunu, Arabistan’a satılan silahların hangi amaçlarla kullanılacağının belirlenmesinin hedeflendiğini ifade etti.

İspanya yetkililerinin Arabistan’a silah satışını durduracakları yönündeki ifadeleri, bu ülke kamuoyu ve Uluslararası Af Örgütünün Arabistan’a silah satışlarının durdurulması gerektiği çağrıları ardından geldi.

İspanya savunma bakanlığı geçen hafta da Yemen bombardımanında kullandığı gerekçesiyle Arabistan’a lazer bomba satışı anlaşmasını iptal ettiğini duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.