FilistinHaberlerOrtadoğu

İsrail aleyhine boykot yapılmalıdır

İsrail’in güneyindeki Ber Şeva’de kurulu Ben Gurion Üniversitesinden bir öğretim üyesi, “ırkçı bir devlet” olarak tanımladığı İsrail’e karşı uluslararası boykot çağrısında bulundu.

Öğretim üyesi Dr. Neve Gordon, Los Angeles Times gazetesine yazdığı makalede, “Bir İsrail vatandaşı olarak, yabancı ülke hükümetlerini, bölgesel yetkilileri, uluslararası toplumsal hareketleri, inanç temelli örgütleri, sendikaları ve kişileri, İsrail ile ilişkilerini askıya almaya çağırmak, benim için de gerçekten basit bir konu değil” ifadelerini kullandı.

İsrail’in tarihi bir yol kavşağında olduğunu ve bugün dramatik önlemler alma zamanının geldiğini kaydeden Gordon, “Çocuklarını İsrail’de büyütmeyi seçen bir Yahudi, neredeyse 30 yıldır İsrail’in barış kampının bir üyesi ve ülkenin geleceğinden derin bir endişe duyan biri olarak bunu söylüyorum” diye yazdı.

Gordon, ülkesini “ırkçı bir devlet” olarak tanımlarken, ülkede yaşayan İsrailliler ile Filistinlilerin aynı bölgede yaşayan insanlar olarak, birbirinden tümüyle farklı yasal sistemlere tabi olduklarını belirtti. Filistinlilerin çoğunun en temel insan haklarından yoksun olduğuna ve bir devletlerinin bulunmadığına işaret eden Gordon, bunun tam tersine tüm Yahudilerin, ister Batı Şeria’da, ister İsrail’in içinde yaşıyor olsunlar, İsrail devletinin vatandaşları olduklarını kaydetti.

Dr. Neve Gordon, iki devletli çözümün ırkçı bir devlete son verecek tek yol ve bu yolu açacak tek şeyin de yoğun bir uluslararası baskı olduğuna inandığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.