DünyaHaberler

İsrail Apartheid(Irkçılık) Haftası tüm dünyada başladı

Dünyanın dört bir yanında 1 Mart’ta başlatılan “İsrail Apartheid (Irkçılık) Haftası” ve işgal devletinin Filistin’de sürdürdüğü baskıcı politikasından dolayı ekonomik ve akademik olarak boykot edilmesini ve kendisine yaptırım uygulanmasını ön gören girişimin faaliyetleri işgal yönetimini fazlasıyla rahatsız etti.

Bu kampanyayı Kanadalı bir grup öğrenci 2004 yılında başlatmıştı. Altıncı senesine giren girişim bu sene dünyanın dört bir yanında 58 üniversitede değişik faaliyetlerde bulunmayı hedefliyor.

Londra merkezli el-Hayat gazetesi konuyla ilgili dün (02 Mart Salı) verdiği haberde şunları ifade etti: “Bu yıl birçok yerde konuyla ilgili konferans, panel ve sinevizyon gösterisi yapılması düşünülüyor. Yapılan bu etkinliklerle işgal devletinin Filistinlilere karşı (daha önce Güney Afrika’da siyahlara karşı uygulanan ırkçı politikaya benzer) ırkçı ve ayırımcı bir politika uyguladığı kamuoyuna duyurulmak isteniyor.”

Siyonist parlamentosu Knesset’te bulunan Demokratik Ulusal Birlik Partisi’nden Cemal Zehalika’nın New York, Ottawa ve Montreal’da yapılacak etkinliklere katılacak olması ise aşırı sağcı Siyonistleri kızdırıp, bazılarının Zehalika’yı hain ilan etmeye çağırmalarına neden oldu.

İşgal devletinin meşruluğunu ortadan kaldırmak için yapılan kampanyalar çerçevesinde Siyonist yönetimin işgal ettiği topraklarda Filistinlilere karşı uyguladığı ırkçı politikanın dünyanın birçok yerinde aynı anda anlatılması işgal devletini fazlaca rahatsız ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.