AvrupaHaberlerLatin Amerika

İsrail, Filistin’i yok etmeye çalışıyor

Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte İsrail’in gönül rahatlığı içinde Filistin’i yok etmekle meşgul olduğunu belirtti.

Le Figaro gazetesi “siz birkaç gün önce İsrail’i katil bir devlet olarak nitelendirdiniz. Bu sözler kabul edilir değil çünkü bu, İsrail rejimini, Nazi rejimine benzetmeniz anlamına geliyor” diye yanlı bir soru sordu.

Chavez bu soruya karşılık “İsraillilerin Filistinlileri yok etmeye çalışıyor. Acaba siz İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarını unuttunuz mu? Bu saldırı soykırımdan başka bir şey miydi?” dedi.

Le Figaro, Tel Aviv’in HAMAS’ın İsrail halkına yönelik füze saldırısına karşılık verdiğini iddia etti.

Chavez konuyla ilgili şunları söyledi: “bunu kabul etmemiz çok güç. Bu, suçsuz halka yönelik vahşi bir saldırıydı. İsrailliler Filistinlileri yok etmek için bahane peşindedir.”
Tanınmış ve güvenli sınırlar içinde İsrail’i bir ülke olarak tanıyıp tanımadığı yönündeki bir soruya Chavez şu yanıtı verdi: “İsrail’in diğer ülkeler ve hatta Filistin’in yeni devleti gibi ayakta durma hakkını resmen tanırım ancak İsrail rejimi Filistin halkının kader belirleyici hakkını da resmen tanımalı.”

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.