HaberlerLübnanOrtadoğu

İsrail ile ilişkileri normalleştirmek haramdır

Lübnanlı tanınmış âlim Allame Fadullah, kimsenin İslami-Arap yurdu olan Filistin topraklarının bir karışı konusunda da müsamaha gösterme hakkına sahip olmadığını belirterek “İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesi haramdır” diye vurguladı.

Lübnanlı âlim Seyyid Muhammed Hüseyin Fadullah, katil İsrail’le ilişkilerin her şekilde normalleştirme girişimin haram olduğunu ilan ederken “Bölgedeki Arap rejimlerin siyasi süreçlerinin sonucu nasıl olacaksa olsun, İsrail’le ilişkileri normalleştirmeye yönelik her tür girişim tüm Müslümanlar için haramdır” diye vurguladı.

Allama Fadullah bu konuda yayınladığı bildirisinde, Filistin’in kendi tarihi sınırlarını kapsayan bütün topraklarını Arap-İslami topraklar olarak tanımlarken “Kimse, bu toprakların bir karışı konusunda bile müsamaha gösterme yetkisine sahip değildir” diye kaydetti.

Katil İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesinin bütün Müslümanlar için haram olduğunun altını çizen Allame Fadullah bildirisinin devamında Mısır El-Ezher’den Mekke, Medine, Necef ve Kum’a kadar bütün dini eğitim merkezlerindeki âlimleri, şeffaf bir İslami duruş belirlemeye ve Filistin’in Siyonistlerin işgali altında kalması için çek imzalamaya çalışanların bu yöndeki çabalarının dini geçerliğini ortadan kaldırmaya çağırdı.

Allame Fadullah daha sonra, Siyonist İsrail’le ilişkileri normalleştirme yolunda gösterilen çabaları kınadığını kaydederek “Zamanını sabahtan akşama Kuran-ı Kerim tilavetiyle geçiren Arap İslam ümmeti, şunu da bilsinler ki, Siyonist Yahudiler, Allah’a karşı hiçbir taahhütlerine bağlı kalmamışlardır. O halde onlardan insanlara ilişkin taahhütlerine bağlı kalmaları beklenebilir mi” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (72) içerik yüklenmiştir.