Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İsrail işgal yönetimi, Filistinlilere ait 147 dönüm araziye el koydu

İşgalci İsrail makamları, Beytülahim’e bağlı Nahhalin ve Husan beldelerindeki 147 dönüm araziye el koymayı öngören planı onayladı.

Beytülahim Utanç Duvarı ile Mücadele Komitesi Başkanı Hasan Bericiye, işgal yetkilileri tarafından el konulan arazilerin Filistinlilere ait olduğunu, Beytülahim’e bağlı Nahhalin ve Husan beldelerinde yer aldığını belirtti.

Geçtiğimiz haziran ayında işgal makamları, Husan, Nahhalin ve Vadi Fukin beldelerindeki topraklara el koyarak Yahudi yerleşimcilerin yararına kullanmak üzere arazilerin tarım şeklindeki statüsünü sanayi olarak değiştirmişti.

Nahhalin beldesi son zamanlarda Filistinlilerin topraklarında yasa dışı kurulan yerleşkelerde yaşayan ve bölgeyi tamamen kontrol altına almak isteyen Yahudi yerleşimciler ile işgal güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalıyor.

Nahhalin’in topraklarının %91’i Oslo Anlaşması sınıflandırmasına göre “C” bölgesine giriyor. İdare ve güvenliği İsrail’e bırakılan bu topraklara, asıl sahipleri olan Filistinlilerin tarım ve inşaat için girip kullanması engelleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.