FilistinHaberlerOrtadoğu

İsrail, Kudüs’te Bazı Filistinli Kurumları Kapattı

“İsrail Bugün” adlı bir İbranice gazetenin yayınladığı habere göre siyonist işgal rejimi Kudüs’te Filistinlilere ait bazı kurumların kapatılması, bazı kurumların da kapatma sürelerinin uzatılması yönünde karar aldı. Habere göre İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan söz konusu kurumların kapatılmasına dair kararı Perşembe günü aldı ve kapatılan kurumların arasında şunlar yer alıyor: Ticaret Odası, Turizm Yüksek Konseyi, Filistin Eğitim Merkezi, Filistin Esir Kulübü, Toplumsal ve İstatistiki Araştırmalar Bürosu.

İsrail İç Güvenlik Bakanının bu kurumların kapatılması konusunda İsrail’in 1994’te çıkardığı bir yasaya dayandığı iddia edildi. Bu yasanın Filistin Yönetimi’nin “İsrail” olarak tanımlanan bölgelerde kendi kurumlarının şubelerini açmasına veya buralarda çalışmalarına yasak getirilmesine hükmettiği ve İç Güvenlik Bakanı’na bu tür çalışmaları engelleme yetkisi verdiği ifade edildi.

Haberi yayınlayan gazete Erdan’ın şu sözleri söylediğini belirtti: “Kudüs’ün her tarafında İsrail’in hakimiyetinin tam olarak yerleştirilmesi için mücadele sürmektedir. Filistin Yönetimi’nin ‘İsrail’e bağlı herhangi bir yere ayak koymasına fırsat verilmeyecektir.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımlamasından sonra Siyonist işgal rejiminin bu tür faaliyetlerinin arttığına dikkat çekiliyor. ABD’nin kararından dolayı işgal rejimi Kudüs’ün tamamının İsrail olarak tanımlandığını düşündüğü için Filistin Yönetimi’yle bağlantılı kurumların bu şehirde herhangi bir faaliyet yapmasına fırsat vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.