ArabistanFilistinHaberlerİranOrtadoğu

İsrail, Suudi Arabistan Ve BAE, Trump’ı İran’a Karşı Gaza Getiriyorlar

New Yorker bugün yayınladığı yeni bir raporda; Siyonist rejim, Suudi Arabistan ve BAE’nin ABD Başkanı Donald Trump’ı İran karşıtı politika takip etmeye doğru sevk etme çabalarıyla ilgili yeni ayrıntıları paylaştı.

Amerikan medyası, İran karşıtı bu çabaların BAE tarafından ve Kasım 2016’da düzenlenen ABD başkanlık seçimleri öncesinde başladığına işaretle, Kasım seçimlerinden çok kısa önce, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid’in bir Amerikan aracı üzerinden o dönemde mümkün gözükmeyen bir kumar gibi bir düşünceyi gündeme getirerek, BAE’li yetkilinin ABD’li tarafa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’ya karşı Ukrayna meseleleri bahanesiyle uygulanan yaptırımların kaldırılması karşılığında Suriye krizinin çözümüne katkı yapmak isteyebileceğini söylediğini bildirdi.

ABD’nin eski ve şimdiki yetkilileri, ABD ile Rusya’nın barışmasını gündeme getiren bölgedeki tek yetkilinin Muhammed Bin Zayid’in olmadığını söylemişlerdi.

ABD’nin Avrupalı müttefikleri, Trump’ın Rusya’ya yönelik olumlu görüşlerinden dolayı dehşet duyarken, İsrail, Suudi Arabistan ve BAE özel oturumlarda bu düşünceyi destekliyordu.

New Yorker; Siyonist rejim, Suudi Arabistan ve BAE’nin defalarca Amerikan mevkidaşlarını, Moskova’nın İran güçlerinin Suriye’den çıkarılmasına yardımı karşılığında Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması için teşvik ettiklerini yazarak, ancak uzmanların Trump bunu yapmak istese bile, Putin’in İran güçlerine Suriye’den çıkmak için ne baskı yapmak istemediğini ne de buna gücü yetmediğini söylediklerini kaydetti.

New Yorker ayrıca, BAE ve Suudi Arabistan’ın Putin’i İran yerine Arap ülkeleriyle ortaklığa özendirmek amacıyla Rusya’ya milyarlarca dolarlık yatırım sürecine başladıklarını ve bu bağlamda Moskova, Abu Dabi, Riyad ve Seychelles Adası’nda üst düzeyde toplantılar düzenlediklerini duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.