FilistinHaberlerOrtadoğu

İsrail’de ekonomik durgunluk uyarısı

Siyonist İsrail’in Globes sitesinin Perşembe günkü haberine göre, İsrail ticaretiyle ilgili üst düzey yetkililer, ırkçı İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu’ya mektup yazarak ekonomik yönetimdeki çarpıklıktan dolayı İsrail’in ekonomik durumunun tehdit edildiği uyarısında bulundular.

İsrail üreticiler, çiftçileri, bankaları derneğinin başkanı ve diğer yatırımcılarla tüccarlar federasyonları ve yöneticilerinin Netanyahu’ya yazdıkları mektupta, ekonomik tedbirler paketi ve kemer sıkma politikalarının İsrail ekonomisini son yıllarda zor durumda bıraktığı kaydedildi. Bu ekonomik krizden dolayı binlerce İsrailli uzman ve üniversite mezunu işgal edilen Filistin topraklarını terk edip, diğer ülkelere göç etmiş bulunuyorlar. İsrailli tüccarlar ve iş adamlarıyla kuruluş yöneticilerinin uyarıları yapılırken, son aylarda terörist İsrail rejiminin mallarını boykot hareketi farklı ülkelerde yaygın hale gelmiştir. Özellikle AB ülkelerindeki sivil toplum örgütleri ve halk kesimleri, işgal edilen topraklarda ve Siyonist Yahudi Sitelerinde imal edilen malları satın almaktan kaçınıp boykot uygulamaktadırlar.

Çeşitli ülkelerde ve özellikle AB ülkelerindeki anti Siyonist sivil toplum örgütlerinin İsrail mallarını boykot kararları, İsrailli tüccarları ve üreticileri de zor durumda bırakmıştır. 700 bin üyesi bulunan İsrail kamu sektöründeki işçi sendikaları da yaptıkları açıklamada, Tel-Aviv rejiminin işçi sendikalarının ücretleri arttırma taleplerine olumlu cevap verilmezse, hava limanları, demir yolları, devlet kurumlarıyla Borsalarında çalışan işçilerin grev yapacakları uyarısında bulundu. Ekonomik verilere göre, Siyonist rejim ekonomik kiriz ve durgunluk yaşıyor. Bunun nedenlerinden biri Likut partisinin lideri ve aşırıcı sağcı başbakan Netanyahu’nun savaş çığırtkanlığı yapması, silah sektörüne ve silahlanmaya ağırlık vermesidir.

İşgal edilen Filistin’de sultasını sürdüren Siyonist rejimin başbakanı Netanyahu 1990 yılından beri eşine rastlanmadık bir şekilde dört kez, hükümet süresi bitmeden görevinden alınmış ve erken genel seçime gitmiştir. İsrail’de işsizlik, ırkçılık, ekonomik ve mali fesat ile yolsuzluk, İsrailli yöneticilerin ahlaksızlığı ve fesata bulaşmaları, Filistin halkına karşı savaş açıp, katliamlar yapmaları, Filistin halkının anti Siyonist direnişi ve özgürlük savaşı, işgal edilen Filistin topraklarını güvensiz kılmaktadır. Bu nedenle Siyonist İsrail rejiminin çağrılarına rağmen diğer ülkelerdeki Yahudiler, Filistin topraklarına göç etmekten kaçınıyorlar. Hatta Filistin topraklarına gelen Siyonist Yahudiler kandırıldıklarını görünce, vatandaşı olan ülkelere geri dönüp İsrail rejiminin işgali altındaki toprakları terk etmektedirler.

Binlerce eğitimli ve uzman Yahudi genç de daha güvenli ve iyi yaşam şartlarına kavuşmak için diğer ülkelere göç etmektedirler. Irkçı ve soykırımcı İsrail rejimi sadece sivil ve toplumsal alanda değil, askeri alanda da sorun ve kriz yaşamaktadır. Nitekim İsrail TV-2 kanalının raporuna göre, İsrailli askerlerin yüzde 25’i ruhsal bunalım yaşamakta ve hatta intihar eden İsrailli asker sayısı artış kaydetmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.