HaberlerOrtadoğuSuriye

İsrail’e karşı net, kararlı ve tavizsiz kararlar almalıyız

Arap Birliği Konseyi 133. Dönem Başkanı Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Arap durumunun istenen düzeyde ve Arap ulusunun arzuladığı şekilde olmadığını, geçen yıl harcanan ve bazı yönlerde meyvesini veren iyi niyetli çabalara rağmen umut edilen şekle girmediğini söyleyerek “sorunlar, meydan okumalar ve tehlikeler artıyor” dedi.

Suriye’nin geçen yıl Amerikan yönetiminin barış sürecine ciddi yönelimini olumlu bir durum ve dayanak alınabilecek bir fırsat olarak gördüğünü belirten el-Muallim “barış gereksinimleri biliniyor, Arap ve uluslararasınca da kabul edilmiştir. Bunun ötesinde İsrail’in itirazları nedeniyle harcanan bütün çabaların hala sonuç vermediği Arap ve uluslararası kararlarda Arap oy çoğunluğu ile teyit edilmiştir. Açıklanan ve uygulanan İsrail politikaları tartışmasız İsrail çizgisinin işgali sürdürme ve Filistin davasını tasfiye etmeye dayandığını gösteriyor” diye konuştu.

Bakan el-Muallim, Kudüs ve Aksa Mescidini Yahudileştirme sürecinin hızla sürmesinin yanı sıra son olarak Hz. İbrahim Camisi ve Bilal Mescidini sözde İsrail miras listesine ekleme kararının açıklandığını, Gazze’nin hala ölümcül abluka altında yaşadığını, işgalin Filistin topraklarına yerleşimi devam ettirerek el koyduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı, “İsrail’in bu uygulamaları ve çizgisini karşı koymak, net, kararlı, ödün vermeyen ortak bir Arap tutumu almamızı gerektiriyor “ diyerek Arapların Uluslararası Toplumu ve barışı sağlama konusunda aktif olan ülkeleri İsrail’i uygulamalarını durdurması için baskı yapmaya yönlendirecek pek çok koza sahip olduklarını belirtti.

Filistinlilerin Bölünmesine değinen el-Muallim, bu bölünmenin Filistin davasını tehlikeye attığını bu nedenle bölünmeye son verilmesi gerektiğine dikkat çekerek “biz Suriye’de Filistinli kardeşlerimizin Filistin Ulusal Birliğinin özellikle şu anki koşullarda öncelikleri arasında olması gerektiği görüşünü savunuyoruz. Suriye Filistinli tarafları uzlaşmaya teşvik etmek için elinden gelen çabayı harcamıştır. Uzlaşmanın sağlanması Filistin davasıyla birlikte bütün Arap davalarına hizmet edecektir” sözlerine yer verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.