FilistinHaberlerOrtadoğu

İsrail’i tanımayacağız, Filistin devletini kuracağız!

İslami Direniş Hareketi Hamas, kuruluşunun 22. yıldönümünü Gazze’de yüzbinlerce taraftarının katıldığı törenlerle kutladı.

Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye ise Hamas’ın bir İslami emirlik kurma niyetinde olmadığını, amacının Filistin topraklarını bağımsızlığa kavuşturmak olduğunu söyledi.

Hamas’ın 22. kuruluş yıldönümü etkinlikleri için, Gazze kentinin batısındaki El Ketibe meydanını yüzbinlerce kişi doldurdu. Başlarında yeşil şapka ve bandanaları, yeşil bayrakları ile meydanı yeşile çeviren Hamas destekçilerinin sayısının 500 bin kişiyi aştığı söylenirken, Hamas’a bağlı El Aksa televizyonu katılanların sayısını milyon olarak ifade etti.

Yıldönümü kutlamaları nedeniyle Gazze Şeridi çapında resmi dairelerin ve okulların tatil edildiği bugün yüzbinlerce taraftar, öğle namazı sonrası El Ketibe meydanına geldi.

Sokaklarda Hamaslılar motosikletlerle gösterilere katılırken, turlayan araçlarda da Hamas bayrakları sallandı; binalar da Hamas bayraklarıyla süslendi.

Hamaslı milletvekilleriyle birlikte gösteriye katılan Başbakan İsmail Heniyye de konuşmasına kalabalıklara Hamas ve Filistin bayraklarını sallayarak başladı. Heniyye uzun konuşmasında Hamas’ın asla silah bırakmayacağını, İsrail’i de asla tanımayacağını söyledi. Heniyye, Filistinli grupların yardımı ile Hamas hareketinin Gazze’yi bağımsızlığa kavuşturduğunu belirtip, “Hamas Gazze’de İslami bir emirlik kurmayacak. Hamas’ın asıl amacı, tüm Filistin topraklarını bağımsızlığa kavuşturmaktır” dedi. Heniyye, Hamas’ın tüm Filistin toprakları geri alınıncaya kadar direnişi sürdüreceğini kaydetti.

Heniyye, Siyonist rejim İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’ne Dökme Kurşun olarak adlandırdığı operasyonun başarıya ulaşamadığını, Allah’ın Gazze halkına güç ve irade verdiğini ve bugünkü kutlama törenlerine eriştiklerini söyledi.

Heniyye, Hamas’ın hem direnişte hem hükümette hem de adalet sağlamada çok güzel bir örnek oluşturduğunu da söyledi.

Gazze Şeridi’ne uygulanan ambargoya da değinen Heniyye, bunun amacının Filistin halkının iradesini kırmak olduğunu, ancak bunun asla başarılamadığını anlattı.

Heniyye ayrıca El Fetih’i ve diğer Filistinli grupları, Mısır’ın arabuluculuğunda sürdürülen diyalog görüşmelerini gerçekleştirmeye çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.