DünyaHaberler

İsrail’in Filistin’i aşamalı yok etme planı

BM Genel Sekreteri Yardımcısı Oscar Fernandez Güvenlik Konseyi’ne sunduğu raporda İsrail’in aşmalı olarak Filistinlileri ve arzularını yok etmeye çalıştığını belirtti.

Fernandez Güvenlik Konseyi üyelerine yaptığı açıklamada “Batı Şeria’da 569 denetim noktası Filistinliler için yaşamı zorlaştırdı ve bunun yanında da Filistinlilerin evlerinin yıkımı da sürüyor öyle ki son günlerde 100’den fazla Filistinlinin evi yıkıldı. Filistinlilerin Doğu Kudüs’ten çıkartılması ve Yahudi kentleşme süreci hızla devam ediyor ayrıca Kudüs’te Filistinlilerin oturma belgeleri iptal ediliyor. Uluslararası toplum Doğu Kudüs’ün İsrail’e bağlanmasını resmen tanımıyor. Bu arada bir İsrail askerine karşılık dokuz bin Filistinli mahkumun değişmesi yönündeki çabalar da şu ana kadar sonuç vermedi ” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik kuşatmasının da sürdüğüne işaret eden BM Genel Sekreter Yardımcısı, İsraillilerin geçen ay içinde Gazze’ye 20 kara ve 11 hava saldırısı düzenlediğini ve bu saldırılarda 11 Filistinlinin öldüğünü ve altı kişinin de yaralandığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.