FilistinHaberlerOrtadoğu

İsrail’in yerleşke inşaatını meşrulaştırma çabalarına eleştiri

Korsan rejim İsrail’in Filistin arazilerini işgal etmeyi meşrulaştırmaya yönelik çabaları, insan hakları örgütlerinin gözünden kaçmadığı anlaşılıyor.

Korsan rejim İsrail’in Filistin arazilerini işgal etmeyi meşrulaştırmaya yönelik çabaları, insan hakları örgütlerinin gözünden kaçmadığı anlaşılıyor. İnsan hakları gözetleme örgütü Pazar günü yayımladığı raporda FIFA’nın siyonistlerin Batı şeriada inşa ettikleri yerleşkelerde İsrailli futbol takımlarının maç yapmasıyla ilgili talebini onaylamasını eleştirerek, kararın Filistin arazilerinin işgalini meşru sayma ve uluslararası yasaların ihlali olarak değerlendirdi ve kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi. Söz konusu örgüt FIFA’yı bu kararı yüzünden eleştirdiği raporunda, karar Filistin topraklarında yerleşke inşa etme politikasını tanıma anlamına geldiğini, oysa yerleşke inşaatı uluslararası yasalara göre illegal bir uygulama olduğunu ve herhangi bir ülkenin veya kurumun bu uygulamayı onaylaması Filistin milletinin meşru haklarına aykırı olacağını vurguladı.

İnsan hakları gözetleme örgütünün FIFA’nın İsrailli takımların illegal yerleşkelerde maç yapmalarına izin vermesi, bu kurumun şimdiye kadar Filistinli takımların özerk teşkilatın yönettiği Batı şeria ve Gazze şeridinde yabancı takımlarla karşılaşmasına imkan sağlayacak hiç bir olumlu girişimde bulunmadığı halde gündeme geliyor. Gerçekte Filistinli spor takımları çeşitli spor federasyonlarına üye olmalarına rağmen siyonist rejim Filistinli spor takımlarının işgal altındaki Filistin topraklarının çıkış noktalarını kullanmalarına engel olmanın yanında şimdi de siyonist yerleşkelerde spor karşılaşmalarını düzenleyerek bir nevi işgal ettiği bu bölgelerin üzerinde mülkiyet hakkının tanınmasına zemin hazırlamaya çalışıyor. Bu yüzden Filistinliler siyonist rejimin bazı ülkelerin ve çeşitli uluslararası fedarasyonlar da ki lobilerinin destekleri ile spor alanını da Filistin milletine karşı yeni bir savaş arenasına dönüştürmeye çalıştığına inanıyor. Gerçekte bu uygulamaların tümünün amacı bağımsız Filistin devletinin kurulmasını engellemek ve siyonist yerleşkelerin tanınmasına zemin hazırlamaktır. Ancak insan hakları gözetleme örgütü gibi bazı kurumların Filistin milletinin haklarını desteklemesi ırkçı rejim İsrail’in bu alanda da izlediği ırkçı politikalarında hezimete uğradığını ortaya koyuyor. BM ve AB ülkelerinin de yerleşke inşaatı politikasına karşı çıkmaları bu çerçevede değerlendiriliyor

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.