FilistinHaberlerOrtadoğu

İsrailli askerler ÖSO militanlarını İsrail’deki hastanelere taşıyor

İsrailli askerler ÖSO militanlarını İsrail’deki bir hastaneye taşıyor. İsrail tedavi ettiği askerleri tekrar Suriye’ye savaşmaya gönderiyor.

Cezayir merkezli günlük El Fecr gazetesi, İsrail gizli servisi MOSSAD’ın Suriye’deki teröristlerle birlikte savaşacak genç militanlar topladığını yazdı.

Gazeteye konuşan ve isminin gizli kalmasını isteyen bir yetkili kaynak, Cezayir’deki vahabi grupların MOSSAD’ın himayesinde faaliyet gösterdiğini ve bu grupların ülkedeki gençleri Suriye’deki teröristlerle birlikte savaşmaya ikna etmeye çalıştığını söyledi. Kaynak ayrıca, grupların Tunus’taki vahabi guruplarla doğrudan ilişki halinde olduğunu ve Katar’dan mali ve askeri destek aldığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta başında da üst düzey bir Avusturyalı yetkili, İsrail’in Suriye’de savaşan silahlı gruplara lojistik, askeri ve tıbbi yardımda bulunduğunu açıkladı.

İsminin gizli kalmasını isteyen yetkili, Filistin merkezli haftalık el Menar gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail’in çok sık bir şekilde Suriye sınırına girdiğini, Suriye sınırındaki köylere müdahale ettiğini ve buralarda bulunan silahlı gruplara mali, askeri ve lojistik destek sağladığına dikkat çekti.

Çok uluslu güçler çerçevesinde daha önce Golan Tepeleri’nde görev yaptığı belirtilen yetkili, Suriye ve işgal altındaki Filistin toprakları arasındaki sınır bölgelerinde, İsrail’in, silahlı grupları koordine etmek ve bu gruplara destek sağlamak için “operasyon odaları” oluşturduğunu ifade etti. Yetkili İsrail’in, sınır bölgesi yakınlarında bulunan sahra hastanelerinde, özellikle Safad şehrindeki Zaif hastanesinde yaralı militanları tedavi ettiğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.