FilistinHaberlerOrtadoğu

İsrailli emekli general Filistin köylerini tamamen yok ettiklerini itiraf etti

İsrailli eski generallerden Yitzhak Pundak, En-Nekbe (Büyük Felaket) yılında Filistin topraklarındaki bazı Arap köylerini tamamen yok ettiklerini itiraf ederek, sonuçta işgal devletinin kurulmasını sağladığı için yaptıkları nedeniyle vicdanının rahat olduğunu söyledi. İsrailli emekli general, “Söz konusu katliamları yapmasaydık İsrail’deki Arapların nüfusu bugünkünden bir milyon daha fazla olurdu” dedi.

Yüzüncü doğum yıldönümü vesilesiyle İsrail Ordu Radyosu’na konuşan Pundak, emri altındaki işgal güçlerinin 1948 yılında birçok Filistin köyünü tamamen yok ettiğini itiraf ederek, “Bunu yapmasaydık bugün devletimiz olmazdı ve bir milyon Arap daha fazla olurdu” şeklinde konuştu.

İlerlemiş yaşına rağmen İsrail askerlerine konferans verip veremeyeceği sorusu üzerine Pundak, İsrail’in 1948’de olduğu gibi tehlikede olduğunu belirterek, Yahudilerin 1948’de savaştıkları gibi savaşmamaları halinde işgal devletinin tehlikede olacağını söyledi. İsrailli emekli general, savaşların Yahudileri birleştirdiğini ifade etti.

O yıllarda emri altındaki 145 askerin ölümü dolayısıyla üzüntü duyduğunu dile getiren Pundak, “Şayet bir mucize olsa ve yeniden hayata dönseler, sonra İsrail’deki bugünkü bölünmüşlük halini görseler koşarak mezarlarına yeniden dönerlerdi” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.