HaberlerİranOrtadoğu

İstanbul müzakereleri Batı için altın fırsattır

İran’ın UAEA Daimi Temsilcisi Sultaniye, İstanbul nükleer müzakerelerini batılıların görüşme masasına dönmeleri için tarihi bir fırsat olarak değerlendirdi.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı’ndaki (UAEA) İran temsilcisi Ali Asger Sultaniye, bu ay İstanbul’da İran’la 5+1 grubu arasında gerçekleştirilmesi beklenen nükleer müzakerelerini, batılıların görüşme masasına dönmeleri için tarihi bir fırsat olarak tanımladı.

Sultaniye, nükleer silahın İran’ın doktorininde bulunmadığı, Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in de ta baştan bu tür silahların dini inancımıza göre haram olduğunu vurguladığını ve buna göre ülkemizin toplu imha silahlarının her türüne karşı olduğunun altını çizerek basın ve medyanın gerçekleri olduğu gibi yansıtmakta çok ağır sorumlulukları olduğunu hatırlattı.

Sultaniye daha sonra “Ama maalesef Avrupalı ve batılı bazı medya ve haber kaynakları doğru bilgileri görmezden gelip kamuoyuna uydurma ve saptırılmış haberler yansıtıyorlar” dedi.

UAEA Daimi Temsilcisi Sultaniye açıklamalarının devamında “İran, NPT anlaşmasını imzalayan ilk ülkelerden biridir. Bu anlaşma gereği UAEA gözetiminde olmak üzere barışçı nükleer enerjiden yararlanmayı kendi hakkımız olarak görüyor ve bu haktan da vazgeçmiyoruz” vurgulamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.