Genel

İstanbul Zirvesi’nde Ruhani, ABD’nin Kudüs kararına karşı 7 öneri sundu

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde ABD’nin Kudüs ile ilgili yasa dışı ve yanlış kararına karşı koymak için 7 öneri sundu. Ruhani, ABD’nin sadece Siyonistlerin azami çıkarları peşinde olduğunu ve Filistinli’lerin meşru talepleri için saygı göstermediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ABD’nin Kudüs’ü işgal rejimi İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının zirvede kınanmasını istedi.

Cumhurbaşkanı ikinci öneri olarak, İslam dünyasının Siyonist rejime karşı birleşmesi gerektiğini, zira İslam dünyasının tüm sorunlarının diyalog yoluyla çözümlenebileceğini vurguladı.

Ruhani’nin üçüncü önerisinde ise, ABD’nin İslam dünyasının Filistin ve Kudüs’in kaderine karşı duyarsız olmadığı gerçeğini ve uluslararası kararların gözardı edilmesinin siyasi olarak bedelsiz olmayacağını bilmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani 4.önerisinde, İslam ülkelerinden , Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD ortaklarıyla görüşmelerinde bu ülkenin son kararına karşı koymak için ilkeli tavırlarını topyekun olarak gündeme getirmelerini ve tüm ülkelerin bu karar karşısında durmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı 5. önerisi olarak, Filistin meselesinin İslam dünyasının birincil meselesi haline tekrar getirilmesini ifade ederek, Irak ve Suriye’de IŞİD’in yenilmesinin ardından tüm dünyayı tehdit eden nükleer silah depoları başta olmak üzere Siyonist rejimin tehlikelerinden gafil olmamak gerektiğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı 6. ve 7. önerisinde ise, İslam ülkelerinin BM’deki temsilci heyetlerini göreve çağırarak, Siyonist rejimin hareketlerinin sürekli gözlemlenmesini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ayrıca İran’ın Kudüs’ü savunmak için ön şartsız olarak tüm İslam ülkeleriyle işbirliğine hazır olduğunu, Yahudiler’in en büyük düşmanının Müslümanlar ve Araplar değil Siyonizm’in tehlikeli projesi olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.