HaberlerİranOrtadoğu

İstanbul’daki İran nükleer görüşmeleri başladı

İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya (5+1) ile İran arasındaki ikinci tur müzakereler, Türkiye’nin evsahipliğinde İstanbul’da başladı.

Çırağan Sarayı’nda yapılan toplantılarda, İran heyetine İran Milli Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ve ve 5+1 heyetine Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, başkanlık ediyor.

Toplantıya Celili’nin yardımcısı Ali Bageri, Ashton’ın yardımcısı Robert Cooper, ABD Dışişleri Bakanlığının Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı William Burns, Almanya’dan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Siyasi Direktör Emily Haber, Fransa’dan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Siyasi Direktör Jacques Audibert, Çin’den Dışişleri Bakan Yardımcısı Wu Hailong, Rusya’dan Dışişleri Bakan Vekili Sergey Ryabkov, İngiltere’den Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Siyasi Direktör Geoffrez Adams’ın da aralarında bulunduğu 35 kişi katıldı.

Toplantı, basına kapalı olarak 2 gün sürecek.

Toplantı için 182’si yabancı olmak üzere 396 basın mensubu akredite oldu. Olası bir basın toplantısı için platform kurulan merkezde, simultane tercümanlar hazır bulunduruluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.