HaberlerİranOrtadoğu

İstediklerimiz verilmezse kendimiz daha hızlı yaparız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest “İran’ın nükleer yakıt üretme projesi uzun vadeli planlamalar arasında yer alıyor” dedi.

Mihmanperest, İran’ın NPT anlaşmasından çekilme ihtimali, ülkede yüzde 20 oranında zenginleştirilen nükleer yakıt üretme konusu ve Fars Körfezi’nde İranlı güvenlik güçlerince gözaltına alınan 5 İngiliz Denizci meselesi gibi son gelişmeleri de değerlendirdi.

Mihmanperest, İran’da yüzde 20’lik zenginliğe sahip yakıtın üretilmesi konusuna ilişkin bir soru üzerine, nükleer yakıt konusunun gelecek açısından fosil yakıt gibi bir nitelik taşıdığını ve günümüzde de bu meseleyle karşı karşıya kaldığımızı ifade ederken şu sözlere yer verdi: “Ülkemizin benzine ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçek. Bugün dünya ülkelerinin çoğu da, kendileri benzin üretme çabasındalar. Zira bu tutum daha karlı”

Mihmanperest açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün bu hususta karşımızda olan taraflar maalesef, bizim benzine olan ihtiyacımızı bir baskı manivelası olarak kullanmaya çalışıyorlar. Onun üzerine de bizi yaptırımla tehdit etmekteler. Fakat şu da her kesçe bilinmektedir ki, kimse benzinle toplu imha silahı yapamaz. Dolayısıyla onlar sırf bizim nükleer yakıt konusunda sıkıntı çekmemizi ve sadece onlara muhtaç kalmamızı istiyorlar. Buna karşılık olarak çeşitli seçenekleri dikkate almak mümkün. Bunlardan biri, kendi imkânlarımızla yetinme siyaseti doğrultusunda üretim için uzun vadeli planlar yapılmasıdır. Bu üretim ülke ihtiyacından fazla olduğu takdirde de onu başka ülkelere ihraç edebiliriz.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest daha sonra “Biz hiçbir zaman biri bize yakıt sunduğunda onu almayız demedik. Bizim dediğimiz şu: Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) kendi kanunları gereği, bize ihtiyaç duyduğumuz yakıtı vermekle yükümlüdür. Ancak ileride, gerekli olan yakıtı hem kendimiz üretebiliriz, hem de dışarıdan alma durumu olabilir” ifadesini kullandı.

Mihmanperest ayrıca “Eğer bize karşı baskı yapma siyasetini seçip, bize istediğimiz yakıtı vermezlerse ve yahut mantık dışı öneriler ileri sürerlerse, biz de onların şartlarını kabul etmeyip, kendi imkânlarımızla yetinme siyasetini daha hızlı bir şekilde takip ederiz” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.