HaberlerİranOrtadoğu

İstihbarat servisleri terörizmin tırmanmaısna neden oldu

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen “Terörle Mücadelenin Yollarını İnceleme Konferansı”nda bir konuşma gerçekleştirdi.

Bu doğrultuda Laricani, “Umarım bu toplantı, bölgedeki parlamentolar, hükümetler ve halkların arasındaki işbirliğinin güçlenmesine neden olur. Bunun yanı sıra bölgedeki sorunlar özellikle terörle mücadelede karşılaştığımız zorlukları ortadan kaldırmak için uygun bir ortam oluşmasına sebebiyet gösterir” dedi.

Uluslararası terörle mücadele koalisyonlarının başarısızlığı hakkında Laricani şunları söyledi: Aslında koalisyona bağlı istihbarat servislerinin terörizmle ilgili hazırladığı bilgilerin birçoğu gerçek değildi ve yalnız kağıt üzerinde yazılarak terörle mücadele amaçlı olmayan diğer konular da yer alıyordu. Koalisyonun terörizmin karşısında başarısızlığı ise bu olayın karmakarışık bir mesele olmasıdır.

Laricani sözlerinin bir kısmında da, günümüzde terörizmin özellikle Asya’da en büyük sorunlardan birisi olduğuna dikkati çekti.

Terörizmin büyümesinin tarihsel gelişimine yönelik gerçekleşen genel bir bakışta, dünyada çeşitli temellere dayandığının fark edilebildiğini belirten Laricani, bu konferansta yalnız bölgedeki terörizmin üzerinde durulacağını kaydetti.

Ali Laricani, tekfiri zihniyet ile Vahhabilik ideolojisinin bölgede terörizmin tırmanmasında büyük bir rol oynadığını anlatarak, “Bölgedeki ülkelerin dış güçler tarafından işgal edilmesi, örneğin Afganistan’ın eski Sovyetler Birliği veya ABD ile NATO güçleri tarafından işgal edilmesi terörizm olgusunun yayılmasına yol açarak terör örgütlerinin oluşumuna neden olmuştur” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.