HaberlerOrtadoğuSuriye

İsveç dışişleri bakanı, Suriye’yi ziyaret ediyor

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim dün İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile iki dost ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra özellikle ortaklık anlaşması olmak üzere Suriye ve Avrupa arasındaki ilişkileri inceledi.

Görüşmede iki taraf Suriye ile Avrupa arasında ortaklık anlaşmasının imzalanması önündeki engellerin iki tarafın çıkarlarını koruyacak şekilde kaldırılması gereğinde görüş birliği kaydettiler.

Ortadoğu bölgesindeki gelişmelerin de ele alındığı toplantıda el-Muallim, özellikle duraksayan barış süreci olmak üzere Suriye’nin bu gelişmeler çerçevesindeki tutumu hakkında bilgi verdi.

Dışişleri Bakanı adil ve kapsamlı barışın sağlanmasına davet eden Suriye tutumunu belirterek, İsrail’in Gazze Kesiminde Filistinlilere karşı zalim ablukasını sürdürme ve Kudüs kentini Yahudileştirme amacıyla aldığı icraatların yanı sıra barışın sağlanmasında ciddi olmayan tutumuna işaret etti.

El-Muallim, Gazze’ye yönelik katı ablukasını kaldırma ve uluslararası meşru kararlar doğrultusunda barış sürecinin gereksinimlerine boyun eğmesi amacıyla İsrail’e baskı uygulaması için Avrupa Birliğine çağrıda bulundu.

Kendi tarafından İsveç Dışişleri Bakanı Bildt Suriye’nin bölgede oynadığı kilit rolün önemine ek olarak, ülkesinin Ortadoğu bölgesinde istikrarı sağlamanın yanı sıra barış görüşmelerinin yeniden başlamasına katkı sağlayacak her çabaya gösterdiği özeni belirtti.

Görüşmeye Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdulfettah Ammura, Dışişleri Bakanlığında Avrupa ve Enformasyon Daire Müdürlerinin yanı sıra İsveç Dışişleri Bakanına eşlik eden heyet katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.