AvrupaDünyaHaberler

İsveç Eski Başbakanı: İsrail nükleer füzelere sahip

Eski İsveç Başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, İsrail’in nükleer başlık kapasiteli gelişmiş balistik füzelere sahip olduğunu bildirdi.

Bulunduğu Davos’tan Twitter sayfasına tweet atan Eski İsveç Başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, İran’ın bölgesel kapasiteli balistik füzelere sahip olmasının çok normal ve mantıklı olduğunu, zira bölgede diğer bazı ülkelerin de bu gibi füzelere sahip olduklarını bildirdi.

Suudi Arabistan’ın Çin’den temin ettiği balistik füzelerinin olduğunu, İsrail’in de nükleer kapasiteli modern balistik füzelere sahip olduğunu belirten Carl Bildt, böyle bir ortamda bazı Avrupalı ülkelerin Amerika’nın yanında yer alarak İran’ın füze savunma gücünü eleştirerek bu çalışmaların BM Güvenlik Konseyin 2231 sayılı kararnamesine aykırı olduğunu bildirdiklerini söyledi.

İranlı yetkililer defalarca ülkenin savunma ve füze meselesinin KOEP anlaşmasıyla alakalı olmadığını bildirerek İran’ın savunma gücünün kendi kırmızı çizgisi olduğunu ilan etmişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.