AvrupaHaberler

İsveç ile Siyonist rejim arasında gerginlik

İsveç’in yüksek tirajlı gazetelerinden Aftonbladet’ta yayınlanan “İsrail’in Filistin’deki organ kaçakçılığı” haberiyle ilgili olarak dün İsveç Dışişleri Bakanlığı’ndan bir özür açıklaması geldi. Bakanlığını internet sitesinde İsveç’in Tel Aviv Başkonsolosu Elisabet Borssin Bonnier imzalı özür bildirisinde; haberden dolayı duyulan üzüntü bildirildi.

Başkonsolos Bonnier, yazılı açıklamasında: “İsveç gazetesi Aftonbladet Gazetesi’nde yayınlanan haber, İsrailli vatandaşları şok ettiği kadar, İsveç vatandaşlarını da şok etmiştir. Bu yazıyla ilgili olarak, bu fikirleri paylaşmadığımızı söylemekle yetinebiliriz. İsrail’de olduğu gibi, İsveç’te de basın özgürlüğü vardır. Basın özgürlüğü ve düşünce özgürlüğü; yanında da bazı sorumluluklar gerektirir. Bu da her gazetenin başındaki şef redaktöre bağlı bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

İsveç’teki İsrail Büyükelçiliği’nin de habere tepki gösterdiği ülke basınına yansıdı.. DN gazetesi, haberi kaleme alan Donald Boström’ün bundan önce de İsrail’i suçlayıcı yazılar yazdığına dikkat çekti.

Aftonbladet Gazetesi ise, Başkonsolos Elisabet Bonnier’i kendilerini hedef gösterdiği gerekçesiyle eleştirildi. Gazete, özür dileyen Başkonsolos Bonnier’in dışişlerinden bağımsız olarak hareket ettiğini yazdı.

İsveçli Yeşiller Partisi’nden Per Gahrton da başkonsolosun özür açıklamasını ‘saçma ve yersiz’ olarak nitelendirerek, “Konsolos, İsveç’e çağrılmalı ve düşünce özgürlüğü hakkında zorunlu ders görmelidri. Bu, görev suçudur.” dedi.

Sosyal Demokratlar Parti’den dış politika sözcüsü Urban Ahlin ise, “İsveç’te düşünce özgürlüğü vardır. İsrail, yazılan yazıyı değil, İsveç’in demokrasisini eleştirmiştir. İsveç Konsolosluğu’nun, bu şekildeki eleştirilere kesinlikle cevap vermemesi gerekirdi.” açıklamasını yaptı.

ÖZÜR YAZISI BAKANLIK SİTESİNDEN KALDIRILDI

Tepkilerin ardından, özür mahiyetindeki yazı dün akşam bakanlık sitesinden kaldırıldı. İsveç Dışişleri Bakanı Basın Sözcüsü Anders Jörle de açıklamaya sahip çıkmaktan kaçındı. Jörle, “Başkonsolos, tamamen şahsi ve lokal bir inisiyatifte bulunmuştur. İsveç Dışişleri Bakanlığı, düşünce özgürlüğüne saygı duyar ve İsveç basınındaki dış haber yazılarını da prensip olarak eleştirmez.” dedi. Jörle ayrıca, bu açıklamayı, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in bilgisi dahilinde yaptığının altını çizdi.

MUHABİRE ÖLÜM TEHDİTLERİ

Aftonbladet gazetesi, Habere imza atan Donald Boström’ün “Önce Naziler ölecektir, bir sonraki ise sensin. Seni dışarıda bekliyoruz. Bir sonraki haber de sen olacaksın” şeklinde tehditler aldığını yazdı. Boström’ün, bu tehditler üzerine polis koruması için başvurduğu öğrenildi.

İsveç’in önde gelen gazetesi Aftonbladet, “Çocuklarımızın organlarını yağmalıyorlar” başlıklı haberinde, İsrail askerlerinin, Filistinlileri organlarını çalmak amacıyla öldürdüğünü iddia etmiş, Filistinlilerin, “Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da İsrail askerlerinin, yakaladıkları gençlerin cesetlerini organları kayıp şekilde teslim ettiği” iddiasını aktarmıştı.

Donald Boström imzalı haberde, Nablus, Cenin ve Gazze’den Filistinlilerin, “Çocuklarımız, gönülsüz organ bağışçısı olarak kullanıldı.” şeklindeki sözlerine yer vermişti. Cesetlerin birkaç gün sonra otopsi yapılmış şekilde gece iade edildiği yolundaki iddialarına yer veren Boström, bir süre önce ABD’nin New Jersey eyaletindeki bazı Amerikalı hahamların, organ nakillerinde insan böbreği satışlarında aracılık ettikleri yolunda suçlamalarla karşı karşıya geldiğini de hatırlattı. Birinci Filistin intifadası döneminde, 1992’deki bir organ çalma iddiasının aktarıldığı haberde, İsrail ordusunun, Nablus bölgesinde askerlere taş atan bir genci yakaladığı, gencin göğsünden, ayaklarından ve karnından vurulduğu, daha sonra bir askerî helikopterle “bilinmeyen bir yere” götürüldüğü, 5 gece sonra gencin cesedinin, yeşil hastane giysilerine sarılmış olarak geri getirildiği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.