AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İsveç, İran-İngiltere ilişkilerindeki çekişmelere dahil olmamalıdır

İran’ın İsveç Büyükelçisi, İsveç Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliyle görüşmesinde ona, bu ülkenin İran-İngiltere ilişkilerindeki çekişmelere dahil olmaması tavsiyesinde bulundu.

İran’ın İsveç Büyükelçisi Resul İslami, geçtiğimiz Çarşamba günü İsveç Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Departmanı Müdürü Robert Beadbary’le görüştü.

İslami bu görüşmede İslami Şura Meclisi’nin İngiltere’yle ilişki düzeyinin azaltılmasına ilişkin kararını, kamuoyunun İngiliz hükümetinin İran halkına karşı tarihi ve düşmanca sürekli tavır ve siyasetlerine yönelik bir tepkisi olarak tanımlarken “Böyle bir girişim, İngiliz hükümetinin geçmişten bu yana İran halkına karşı takındığı yanlış tavırlarının doğal sonucudur” diye vurguladı.

Büyükelçi İslami ayrıca, İsveçli yetkiliye, ülkesinin İran-İngiltere ilişkilerindeki çekişme ve sürtüşmelere girmemesi tavsiyesinde bulundu.

İsveçli söz konusu yetkili de bu ziyarette İran-İngiltere ilişkilerinde meydana gelen son gelişmelerden endişe duyduklarını ifade ederken aradaki sorunun görüşme yoluyla çözümlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, İran’ın diplomatik mekanları koruması ve güvenliklerini sağlamasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2022 (24) içerik yüklenmiştir.