AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İsveç, İran’a yaptırımın sonuç getirmeyeceğini dile getirdi

İsveç dışişleri bakanı Carl Bildt, İran’a her türlü yaptırımın doğru bir yöntem olmadığını ve istenilen sonuçların da alınmayacağını bildirdi.

İran nükleer meselesinin diplomatik yollarla çözülmesi konusunda diyalogların hızlandırılması gerektiğini belirten İsveç dışişleri bakanı Carl Bildt, Brüksel’de yapılan AB dışişleri bakanlarının İran’a yönelik yaptırım gündemli toplantısındaki konuşmasında, yaptırım konusu, çözüm değildir, sorunun çözümü için diyalog ve görüşmeler yolununun tercih edilmesi uyarısında bulunuyorum dedi.

İsveç dışişleri bakanı Carl Bildt açıklamasında, “ben diyalog ve görüşmelerin tek çözüm yolu olduğuna inanıyorum, ve; hiç kimsenin, çatışma yanlısı olduğunu da sanmıyorum” diye konuştu.

İsveç dışişleri bakanı Carl Bildt, geçmişte de defalarca, müzakerelerin tek çözüm yolu olduğunu dile getirdiğini ve iranla uzlaşmak için tek yolun müzakere olduğunu ve batının bunun dışında bir çözümün de gerçekçi olmayacağını söyledi.

İsveç dışişleri bakanı açıklamasında ayrıca, ABD ve müttefikleri tarafından, İran’a askeri saldırı tehditlerini de tehlikeli olduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.