AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İsveç, KOEP’i desteklediğini ilan etti

İsveç’in BM nezdindeki büyükelçisi ve sözcüsü Karl Scaw, ülkesinin AB tutumu çerçevesinde Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) destek verdiğini bildirdi.

Scaw, IRNA’ya yaptığı açıklamada, AB Dış Politika Komiseri Bayan Mogherini’nin Salı günü KOEP ile ilgili sözlerine değinerek, ‘’İsveç’n tutumu da AB gibi KOEP’e destektir’’ dedi.

Viyana’da düzenlenen, ‘’ Bölgenin ve Suriye’nin geleceğine destek’’ isimli toplantıya katılan Mogherini, muhabirlere ABD ve Fransa Cumhurbaşkanlarının dün yaptıkları görüşme ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Mogherini, ‘’Cumhurbaşkanı Macron ve tüm Avrupalıların sözleri İran ile olan nükleer anlaşma mevcut olan tek anlaşma olduğu yönündedir. Bu anlaşma başarılıdır ve İran tarafından nükleer silah üretimini engellemiştir’’ dedi.

Mogherini, ‘’Bu anlaşma sınırsız bir şekilde nükleer silah üretmemeye mütaahhit kılmaktadır, Nükleer anlaşmayı dikkatli okursanız açık bir şekilde İran’ın nükleer silah üretmeyeceği belli olmaktadır. Bu anlaşa başarılı olmuştur ve Cumhurbaşkanı Macron Beyaz Saray’da açık bir şekilde anlaşmanın uygulanmasının Avrupa ve bölge için gerekli olduğunu, Avrupa’nın buna bağlı olduğunu dile getirmiştir’’ dedi.

Mogherini, ‘’Gelecekte ne olacağı ileride belli olur fakat şu an için bir anlaşma vardır, bu anlaşma başarılıdır ve korunmalıdır’’ dedi.

Trump 12 Mayıs tarihinde Kapsamlı Ortak Eylem Planını(KOEP) onaylayıp onaylamayacağını ilan edecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.