AvrupaHaberler

İsveç-Siyonist rejim gerginliği sürüyor

İsveç’te bir hafta önce yayınlanan bir haberde işgal devletinin, şehit Filistinlilerin cesetlerini ailelere teslim etmeden önce organlarını çalmakla suçlanması, bunun bir savaş suçu olduğunun yazılması ve ardından İsveç hükümetinin haberi yalanlamaması nedeniyle İsveç ile Siyonist işgal devleti arasında başgösteren gerginlik büyümeye devam ediyor.

İsveç Hükümeti’nin dün (21 Ağustos Cuma) hükümet olarak yayınlanan haber nedeniyle işgal devletinden özür dilemediğini ve terör devletindeki İsveç Başkonsolosu’nun yaptığı açıklamanın sadece kendisini bağladığını ifade etmesi üzerine iki ülke arasındaki gerginlik daha da arttı.

Siyonist Savaş Bakanı Ehud Barak danışmanlarına, işgal güçlerinin Filistinlilerin organlarını çalıp satmakla suçlayan İsveç gazetesine karşı dava açılması için talimat verirken, İsveç Dışişleri Bakanı’na gönderdiği protesto notasında ise “İsveç gazetesinde yayınlanan haberin kirli bir komplo olduğunu ve böyle bir şeyin demokratik ortamlarda olamayacağını” öne sürdüğü belirtildi.

Barak’ın protesto notası İsveç’te büyük tepkilere neden olurken, İsveç Hükümeti de gazetede yayınlanan bilgilerin hükümet tarafından reddedilmesi yönündeki İsrail talebini reddetti.
Siyonist gazetelerden Yediot Aharanot’un yazdığına göre, İsveç Dışişleri’ne bir protesto notasını gönderen Siyonist Dışişleri Bakanı Barak, kendisinden İsveç gazetesinin yayınladığı raporu ve raporun içeriğini reddetmesini istedi.

Lieberman’ın ofisi ise İsveç Dışişleri’nin tutumundan ve İsveç gazetelerinden birinde Yahudilere yönelik asılsız bilgilerin yayınlanmasına müdahale etmemesinden büyük bir üzüntü duyduklarını belirterek, İsveç Dışişleri’nin bugünkü tavrının, tarihte Yahudilere karşı işlenen soykırıma karşı olumsuz tutumunu bir kez daha hatırlattığını ifade etti.
İsveç’in önde gelen gazetesi “Aftonbladet” geçen hafta yayınladığı “Çocuklarımızın organlarını yağmalıyorlar” başlıklı haberinde, Filistinlilerin, “Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da İsrail askerlerinin, yakaladıkları gençlerin cesetlerini organları kayıp şekilde teslim ettiği” iddiasını gündeme taşımıştı.

Donald Boström imzalı haberde, Nablus, Cenin ve Gazze’den Filistinlilerin, “Çocuklarımız, gönülsüz organ bağışçısı olarak kullanıldı” şeklindeki sözlerine ve cesetlerin birkaç gün sonra otopsi yapılmış şekilde gece iade edildiği yolundaki iddialarına yer verildi.

Haberde, bir süre önce Amerika’da New Jersey’deki bazı Amerikalı hahamların, organ nakillerinde ve insan böbreği satışlarında aracılık ettikleri yolunda suçlamalarla karşı karşıya geldiğine de atıfta bulunulmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.