AvrupaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

İsveç ve Norveç Büyükelçileri ve Danimarka Maslahatgüzarı Dışişleri’nde

İsveç ve Norveç Büyükelçileri ve Danimarka Maslahatgüzarı İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı bir takım iddiaları ileri atmalarının ardından Dışişleri’ne çağırıldılar.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Ahvaz’da düzenlenen son terör terör saldırısı ve Danimakra, İsveç, Norveç ve Hollanda yönetimlerine yapılan itirazların ardından Fransa ve Danimarka’da korsan İsrail’in işbirliği ve acemice bir senaryo çerçevesinde İran’a yöneltilen suçlamalardan sonra İran’ın itirazı İsveç ve Norveç Büyükelçileri ve Danimarka Maslahatgüzarına bildirildiğini belirtti.

Sözcü Kasımi, Dışişleri Bakanlığı Avrupa masası Başkanı İsveç ve Norveç Büyükelçileri ve Danimarka Maslahatgüzarı ile görüşmelerinde İran İslam Cumhuriyeti’nin Ahvaz terör saldırısı ile ilgili tutumunu beyan ettiğini ve siyonist rejimin suçlamalarını reddettiğini ve üç Avrupa ülkesinin terörle mücadelede görevlerini hatırlattığını ve Ahvaz terör saldırısının sorumluluğunu resmen üstlenen kişilere sığınma hakkı tanımaları asla kabul edilemez olduğunu ilettiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, İsveç ve Norveç Büyükelçileri ve Danimarka Maslahatgüzarı ile görüşmelerde İran İslam Cumhuriyeti’nin gerçekleri ortaya çıkarmak ve Avrupa’da terör estirenleri tespit etmek için bu üç ülke ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu da üç diplomata ilettiklerini vurguladı.

Danimarka yönetimi geçen gün İran’ı Danimarka topraklarında suikast girişimde bulunmakla suçlamış, İran ise bu iddiayı şiddetle tekzip etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.