AvrupaHaberlerOrtadoğuYemen

İsveçli Ve Yemenli Yetkililer Sanaa’da Bir Araya Geldi

İsveç’in Yemen ve Libya özel temsilcisi Peter Simonbie dün Sanaa’da Yemen Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin el-Azi ile görüştü.

Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı görüşmede; umarım İsveç kralı Güvenlik Konseyi’ndeki başkanlığı döneminde önümüzdeki Temmuz ayında Suudi Arabistan’ın işlediği cinayetlerin ve Yemen halkına yaşattığı insanlık faciasının gerçek görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgilenir ve Yemen’in tümünde acımasız saldırıların durdurulmasını barışın garanti altına alınması şartıyla siyasi sürecin ilerlemesi ve durgunluğun sona ermesi için çalışır, ifadelerini kullandı.

Görüşmede İsveç’in Yemen ve Libya özel temsilcisi ise; ülkem, Yemen’e mümkün olan çeşitli yardımları ve Yemen halkının sıkıntılarının sona ermesi için üzerine düşeni yapacaktır, ifadelerini kullandı.

Görüşmede ayrıca Suudi-BAE koalisyonun ve Batılı müttefiklerinin faciaya neden olan müdahalesi, Yemen halkına yönelik kuşatma, düşmanların Batı sahiline yönelik saldırılarının artması, siyasi çözüm yolu ve Yemen’deki insani durumun gittikçe kötüleşmesi konuları değerlendirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.