AvrupaHaberler

İsveç’ten nükleer mesele ile ilgili açıklama

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Münih Güvenlik Konferansında, İran’ın barışçıl nükleer enerjiyi kullanma ve uranyum zenginleştirme hakkı üzerinde durdu.

Konferansta soru cevap toplantısında İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile birlikte katılan Bildt “İran ve Batı, Afganistan ve Irak konusunda bir uzlaşmaya varmaları ve toplantılar düzenleyerek nükleer meseleyi de çözmeleri gerekiyor” dedi.

Geçen yıllarda İran ve Batı arasında en karmaşık ikili ve çok yönlü ilişkilerin yaşandığını iddia eden Bildt “bu sürede birçok fırsatlar kaçtı ve şu anda her iki taraf belirli ve hassas bir noktaya geldiler” dedi.

İran’ın NPT’ye bağlı kalmasını isteyen İsveçli bakan, taraflar arasında bazı yanlış anlamaların bulunduğunu İran’ın net bir şekilde UAEK’na uranyum takasıyla ilgili görüşünü belirtmesi gerektiğini ifade etti.

Bildt İran’ın nükleer meselesinde bazı iniş-çıkışların yaşandığını ve bazı fırsatların da kaçtığını, bunun için sonraki fırsatların kaçmasına izin vermemeleri gerektiğini belirtti.

Toplantıda Mutteki de İran’ın halkın oylarıyla şekillendiğini vurgulayarak “son seçimlerde İran halkının katılımı yüzde 80 iken bu oran Avrup’nın bazı ülkelerinde sadece yüzde 25 civarındaydı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.