AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İsviçre: Avrupa, İran’ın KOEP’te kalmasını istiyor

İran Cumhurbaşkanının Bern ziyareti öncesi Tahran’ı ziyaret eden İsviçre Dışişleri Bakanı Bayan Paskale Brisol, ‘’Avrupa, İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planında (KOEP) kalmasını istiyor ve Avrupa’ya göre görüşme ve müzakere iki tarafında razı olabileceği bir yolun bulunması için en iyi yoldur’’ dedi.

İslami Şura Meclis Başkanının Uluslararası İşler Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Tahran’da görüşen Bayan Brisol, KOEP’te taraf 3 ülkenin Brüksel’deki müzakeresine değinerek, ‘’İsviçre, AB ve özellikle KOEP Troykası bu uluslararası anlaşmanın devamını istiyorlar’’ dedi.

Brisol, ‘’Bölgedeki gelişmelere bakarak özellikle IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yok olması ile İran’ın bölgedeki barış ve istikrarın sağlanmasındaki rolüne vakıfız’’ dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani gelecek günlerde İsviçre’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Emir Abdullahiyan da görüşmede, ‘’Amerika, KOEP’ten ve BM İnsan Hakları Konseyinden çıkmakla uluslararası taahhütlere bağlı olmadığını gösterdi’’ dedi.

Amerika’nın davranışını eleştiren Emir Abdullahiyan, ‘’İran, Avrupa’nın Amerika’nın KOEP’ten çıkmasına vereceği tepkiyi beklemekte ve İran milleti dikkatlice Avrupa’nın davranışlarını izlemektedir’’ dedi.

Emir Abdullahiyan görüşmede bölge gelişmelerine işaretle, ‘’İran, başından Yemen ve Suriye krizlerinin siyasi çözümüne vurgu yapmaktaydı ve Amerika ile bazı müttefiklerinin askeri müdahalelerini bölgenin istikrar ve güvenliğinin aleyhine görmekteydi’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.