AvrupaHaberler

İtalya: Acilen İran’a karşı ortak karar almalıyız

Daha son günlere kadar İran meselesi için diplomatik çözüm arayışı fikrini savunan İtalya Dışişleri Bakanı Fratini “Uluslararası topluluğun İran’a karşı baskı uygulaması ve yaptırım konusunda da tek bir yöntem belirlemesi gerekiyor” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Fratini dün Roma’da yaptığı bir açıklamada, İran’a karşı uluslararası yaptırımlar uygulanmasının zamanı geldiğini ifade ederken “Bence İran’a karşı anlaşmalı yaptırımlar uygulamanın zamanı gelmiştir. Biz İran’ın kışkırtma girişimleri ve uygunsuz jestlerine şahit olduk. Onun için bugün uluslararası topluluğun baskı uygulama yöntemini denemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Fratini açıklamasının devamında “Biz eğer anlaşmalı yaptırım paketini bir an önce belirleyemezsek, kendi zaafımızı sergilemiş oluruz” ifadesini kullandı.

İran’a karşı tavırda herkesin hemfikir olacağı bir yöntemin tespit edilmesi ve farklı görüş ortaya koymaktan kaçınılması gerektiğini de belirten İtalya Dışişleri Bakanı Fratini ayrıca “Biz eğer İran’a karşı birlik içerisinde olmazsak, İran uranyumu zenginleştirme çabalarını sürdürür” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.