AvrupaHaberler

İtalya Cumhurbaşkanı: İran bölgesel bir güçtür

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, İran’ın yeni Roma Büyükelçisinin güven mektubunu kabul töreninde İran’ı bölgesel bir güç olarak tanımlarken İslami İran’ın barışçıl nükleer enerjiden yararlanmasının bu ülkenin hakkı olduğunu vurguladı.

İran’ın yeni İtalya Büyükelçisi Seyyid Muhammed Ali Hüseyni dün, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’yu ziyaret ederek kendi güven mektubunu takdim etti.

Yaklaşık bir saat süren bu ziyarette taraflar, ikili ilişkiler, terör ve uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadele gibi bölge ve uluslararası meseleler, insan hakları, dünya barış ve güvenliği, Afganistan ve aşırıcılıkla mücadele gibi çeşitli konular etrafında fikir alış verişinde bulundular.

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano’nun sıcak karşılamasıyla geçen bu ziyarette her iki taraf bölgesel ve uluslararası meselelerle ilgili fikir alış verişinin sürekli bir şekilde devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Napolitano bu ziyarette yaptığı konuşmada İran’ı bölgesel bir güç olarak tanımlarken “İran İslam Cumhuriyetinin nükleer programı bağlamında gösterilecek her tür çabanın önce bu ülkenin barışçıl nükleer enerjiden yararlanma hakkını tanımalarına dayanması lazım” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.