AvrupaHaberlerIrakOrtadoğu

İtalya, Kuzey Irak’a silah yardımını onayladı

İtalya peşmerge güçlerine silah yardımı yapma kararını onayladı.

Çift kanatlı parlamenter sistemle idare edilen İtalya’da meclisinin üst kanadı Senato ile alt kanat; Temsilciler Meclisi’nin Savunma ve Dışişleri komisyonları, hükümetin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) silah yardımı yapmasına onay verdi.

İtalyan parlamenterler, yaz tatillerini yarıda keserek Senato ve Temsilciler Meclisi’nin Savunma ve Dışişleri Ortak Komisyonu’nda, Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümetinin Irak’a silah göndermesini görüştü.

İtalya Savunma Bakanı Pinotti de “İtalya, peşmergelere otomatik silah ve mühimmat sağlamaya hazır” derken, ulusal orduya yönelik silah yardımında bulunmayı parlamentoya danışacaklarını ifade etti.

Pinotti, AB Konseyi’nin geçen 15 Ağustos’ta aldığı karar doğrultusunda hareket ettiklerini anlattı ve İtalya’nın AB içindeki partnerlerinden İngiltere ve Fransa’nın silah göndermeye çoktan başladığını, Almanya’nın da bunu değerlendirdiğini söyledi.

İtalyan Bakan Pinotti, “silahların yeni alınmış ya da İtalya’nın aktif olarak kullandığı silahlar olmadığının altını çizdi ve gönderilmesi planlanan silahların depolarda bekleyen mühimmat olduğunu, bunun da İtalya’ya maliyetinin sıfır olduğunu” dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.