AfrikaAvrupaHaberler

İtalya-Mısır arasındaki kriz Strasbourg’a taşındı

İtalya’nın öğrencinin kaybolduğu ve cesedinin bulunduğu bölgedeki telefon kayıtlarını istemesine Mısır’ın hem yasaları öne sürerek hem de toplam kayıt sayısının yarım milyonu bulduğunu belirterek reddetmesi gerginliği arttırdı. İki ülkenin parlamento temsilcileri Fransa’nın Strasbourg kentinde bir araya gelerek soruşturma ile ilgili bilgileri paylaştı.

Mısır Parlamentosu Delegasyon Başkanı Ahmed Said euronews’a yaptığı açıklamada, “İtalya 30 Haziran’dan bu yana Mısır’ın çok yakın dostu. Bunu mantıksal olarak tartışacak olursak ve insanlar burada mantık istemiyor, onlar gerçeği istiyor. Fakat demek istediğim neden Mısırlı yetkililer, neden herhangi bir Mısırlı bir İtalyan’a zarar versin. Mısır’da yabancılara işkence yapıldığı yönünde bir tarihimiz yok.” dedi.

Mısır soruşturma ile ilgili işbirliğine devam edeceğini açıklasa da İtalya olayla ilgili net bir cevap alana kadar konunun peşini bırakmamakta kararlı. İtalyan Parlamentosu’ndan Gianni Pittella iki ülke arasında yaşanan krizin Avrupa genelinde ele alınması gerektiğini düşünüyor:

“İtalya hükümetinin yaptığı gibi Avrupa Komisyonu’nun da Mısır ile ilişkileri tekrar gözden geçirmesini istiyorum. Mısır İtalya ve Avrupa için ekonomik hemde stratejik açıdan önemli ancak bu Mısır’ın insan haklarına saygı göstermeyeceği anlamına gelmiyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.