AvrupaHaberler

İtalya, Müslümanlar üzerinde gözetimi artırdı

Fransa’nın başkenti Paris’te geçen ay yaşanan terör saldırılarının ardından İtalya’da da Müslümanlara yönelik gözetim ve kontroller arttı. Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren terör örgütü DAİŞ’in geçen ay Paris’i kana bulayan saldırılarının ardından İtalya’da da kamu güvenliği önlemleri had safhaya çıktı. Bu önlemlerden en çok etkilenenler ise bu ülkede yaşayan sayıları 1.6 milyonu bulan Müslümanlar oldu.

Resmi olarak kayıtlı dört caminin bulunduğu İtalya’da, cami ya da mescit açma prosedürünün zor olması sebebiyle resmi olmayan bine yakın mescit benzeri ibadet yeri bulunuyor. Paris saldırılarını kınayan, “Benim adıma değil” kampanyasıyla meydanlara inerek İslam’ın teröre alet edilmesine karşı tavırlarını yüksek sesle dile getiren ve takdir gören İtalya’daki Müslüman toplumunun temsilcileri, İçişleri Bakanı Angelino Alfano’nun geçen hafta yaptığı “kayıt dışı ve gizli mescitleri kapatacaklarına” dair açıklamasının ardından AA muhabirine yaptıkları değerlendirmelerde, kendilerine yönelik kontrollerin sıklaştığını doğruladı.

İtalya İslam Toplumu Kuruluşu Başkan Yardımcısı (COREIS) Yahya Pallavicini, bakan Alfano ile bu konuyu dün Roma’da görüştüklerini belirterek, “Kim dua ediyor, kim dua etmek yerine birtakım silahlı devrim gibi amaçlar için İslam’ı araç olarak kullanıyor, bu hususu iyi değerlendirmek, ayrımını iyi yapmak gerektiği üzerinde durduk” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (12) içerik yüklenmiştir.