AvrupaHaberlerOrtadoğu

İtalya, Suriye’ye asker gönderdi

İtalya, ABD ve Fransa güçlerinin yanında YPG’ye destek olmak için Suriye’nin Irak sınırındaki Deyr ez Zor’a asker gönderdi.

Yaklaşık 1 hafta önce Suriye’nin kuzeyinde YPG kontrolündeki alanlara Irak üzerinden İtalyan askerleri girdi.
IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon bünyesine dahil olan az sayıdaki İtalyan askeri, önce Haseke’ye, ardından Deyr ez Zor’a geçti. Askerler Deyr ez Zor’un el’Omer petrol sahasındaki ABD üssüne yerleşti.

Halihazırda, tam sayıları bilinmeyen İtalyan güçleri, IŞİD’e karşı operasyonlarda ABD ve Fransa askerlerine destek veriyor. İtalyan askerlerinin şimdilik çatışmalara doğrudan katılmayacağı öğrenildi.

Bu arada Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, iki hafta önce Rusya el’Yovm haber kanalına YPG unsurlarının işgalindeki bölgelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ‘ülkede tek milis güç sorunu olarak YPG kalmıştır’ demişti. Beşar Esad, YPG sorunu ile ilk tercihlerinin müzakere yolunu denemek olacağını ama bu müzakere ile işgal altındaki bölgelerin kurtarılması konusunda sonuç alınmaması halinde askeri yola başvurulacağını söylemişti.

Suriye Demokratik Güçleri (YPG), Amerika’nın desteğinde ve 17 ekim 2017 tarihinde, IŞİD’in er’Rakka’dan sürülmesinin ardından Rakka’yı tamamen kendi kontrolüne geçirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.