AvrupaEkonomiHaberler

İtalya’da 15-24 yaş grubundaki işsiz gençlerin oranı yüzde 36 olarak açıklandı

İtalya’da 15-24 yaş grubundaki işsiz gençlerin oranı yüzde 36 olarak açıklandı. İtalya’da halen 635 bin gencin işsiz olduğu, bu gençlerin ekonomik yönden ailelerine bağımlı oldukları ancak mevcut koşullarda artık ailelerin de işsiz çocuklarına maddi destek sağlamakta zorlandıklarına dikkat çekildi.

İtalya’da 15-24 yaş grubundaki işsiz gençlerin oranı yüzde 36 olarak açıklandı. Devlet İstatistik Enstitüsü’nce yayımlanan raporda beş yıl önce, aynı yaş grubundaki işsiz gençlerin oranının yüzde 19.5 olduğuna vurgu yapılarak, kriz sonrası dönemde Çizme’de her dört gençten birinin iş bulamadığı, evde oturduğu belirtildi.

İtalya’da halen 635 bin gencin işsiz olduğu, bu gençlerin ekonomik yönden ailelerine bağımlı oldukları ancak mevcut koşullarda artık ailelerin de işsiz çocuklarına maddi destek sağlamakta zorlandıklarına dikkat çekildi. Geleceklerinden umudu kesen İtalyan gençlerinin birkaç yıl önce İspanya’ya gittikleri, ancak bugün çareyi Avustralya’ya göç etmekte buldukları vurgulandı.

Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal’a verdiği söyleşide “İş hak değil, işi haketmek gerekir” diye görüşünü dile getiren, bu nedenle geniş bir kesimin tepkisini çeken Ekonomik Kalkınma ve İşten Sorumlu Bakan Elsa Fornero, sayıları 635 bini bulan işsiz gençler konusunda, “Dramatik bir tablo, İtalya iki kuşak genci yitirmek tehlikesiyel karşı karşıya” diye yorumda bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.