AfrikaHaberler

İtalya’dan Libya’ya müdahele sinyali

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, BM arabulucusu Bernardino Leon ile birlikte Trablus Genel Ulusal Kongre (GNC) liderleri ile görüşmek üzere geçtiğimiz cuma günü Cezayir’e gitti.

Libya’ya toprak müdahalesi yapılması ile ilgili söylentiler hakkında İtalyan Bakan uluslararası meşruiyet çerçevesinde kalarak, Libya makamlarının isteği doğrultusunda BM kararı ile Libya’ya müdahelemiz gerekirse üzerimize düşeni en güçlü şekilde yaparız.dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni Trablus hükümeti ile uzlaşmalarının mümkün olduğunu söyledi.

Farnesina haber sitesinin haberine göre Gentiloni, “Libya’nın kaderi Libyalılara bağlı”dedi.

” Müzakereler ile anlaşma sağlanmaz ise istikrarın dışardan empoze edilmesi imkansız. Amacımız her durumda anlaşmayı teşvik etmek. Libyalılar kendi ülkelerinin kaderini konusunda karar vermek zorundalar.” dedi.

Gentiloni, Birleşmiş Milletler’in Libya’daki arabuluculuk faaliyetlerini desteklediklerini vurgulayarak, “Ancak bir orta yol bulmak mümkün olmazsa daha fazlasını yapmak için meseleyi BM ile birlikte ele almak gerekir. İtalya uluslararası meşruiyeti olan bir bağlamda savaşmaya hazırdır” diye konuştu.

Gentiloni “Barış sürecini desteklemek için BM elçisinin davetini memnuniyetle kabul ettim. Müzakerelerde İtalya’nın katılımının yararlı olacağına inanıyorum.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.