AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İtalyalı sanayiciler İran’la ilişkilerin geliştirilmesini istedi

İtalya’nın önde gelen firmalar ve sanayicileri, İran İslam cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirilmesine hazır olduklarını bildirdiler.

İtalyalı firmalar ve sanayiciler İran ticaret, maden ve sanayi bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ile Milan kentinde katıldıkları oturumda, İranla iktisadi münasebetlerin geliştirilmesini olumlu karşılayarak, İran aleyhindeki yaptırımların sona ermesi ile birlikte İranla işbirliğinin yeniden başlamasını temenni ettiler.

2015 Expo fuarının açılışı için Milana giden Nimetzade, adı geçen oturumda İranın iktisadi potansiyellerinden söz ederek, İtalyalılar tarafından olumlu karşılanan ikili ticari ve sanayi işbirliğinin ufkunu dile getirdi.

İran ticaret, maden ve sanayi bakanı Muhammed Rıza Nimetzade, geçmişte İranla iyi ilişkileri olan İtalyalı firmaların sayısının İrana karşı uygulanan yaptırımlardan dolayı azaldığını belirtti.

İtalya İran ortak ticaret odası başkanı Rozariyo Elsanderlo gerçekleşen oturumda yaptığı açıklamada, İranın stratejik ve aynı zamanda büyük pazarından vazgeçilmenin mümkün olmadığını dile getirerek, İtalya’nın geçmiş yıllarda olduğu gibi İranın Avrupa’daki ilk ticari ortağa dönüşmesi zaruretine vurgu yaptı.

İran ticaret, maden ve sanayi bakanı Muhammed Rıza Nimetzade, bugün dünyanın 140 dan fazla ülke temsilcilerinin katılacağı “yerküre gıdası ve hayat için enerji” konulu Milan 2015 Expo fuarına katılması bekleniyor.
Bu fuar her beş yılda bir dünyanın herhangi bir ülkesinde düzenleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.