AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İtalyan Büyükelçi: Avrupa’nın İran İle İşbirliği Yapmasının Zemini Oluşmuştur

İtalya’nın Tahran Büyükelçisi, işbirliği çerçevesinin şekillenmesi için AB ile diğer ülkeler arasında diyalog için eşine rastlanmayan bir faslın açıldığını belirterek, Avrupa’nın İran ile işbirliği konusunda da aktifleştiğini vurguladı.

Dün Tahran’da düzenlenen “Avrupa ve Batı Asya Jeopolitik Gelişmeleri” başlıklı bir toplantında konuşan İtalya’nın Tahran Büyükelçisi Mauro Conciatori; Avrupa’nın Batı Asya ve Akdeniz havzasındaki tüm ülkeler ve aktörlerle ortak çıkarları olduğunu, bu nedenle Avrupa’nın Batı Asya ve Akdeniz ülkeleriyle münasebetleri için bir hukuki çerçeve tanımlamaya çalıştığını kaydetti.

Batı Asya’nın Avrupa için önemine dikkat çeken İtalyan Büyükelçi; Avrupa’nın Batı Asya’ya şimdiki durumda olumlu bir yaklaşım içinde olduğunu, İran başta olmak üzere bölge ülkeleriyle ciddi diyalog kurmaya çalıştığını ifade etti. Nükleer anlaşmanın Avrupa’nın İran ile işbirliği için bir sayfa açtığını sözlerine ekledi.

Concitori sözlerinin devamında Arap ayaklanmalarının olumlu ve olumsuz yanları olduğuna dikkat çekerek, bu hareketin istikrarsızlığa neden olsa da gelecekte bölgenin kalkınmasına neden olacağını belirtti.

Trump’ın Kararını Bekleyip Görmeliyiz

İtalyan Büyükelçi; nükleer anlaşmanın ihlal edilmesinin gerilime ve bölgede istikrarsızlığa yol açabileceğini söyleyerek, uluslararası bir anlaşma olan nükleer anlaşmanın korunması gerektiğini ve İtalya’nın buna destek verdiğini kaydetti. ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşma ile ilgili nasıl bir karar alacağını kestirmenin mümkün olmadığını, birkaç saat daha beklemek gerektiğini ifade etti.

Açıklamasının devamında Irak ve Suriye’deki gelişmelere da dikkat çeken İtalya’nın Tahran Büyükelçisi, ülkenin Suriye krizinin çözümü ile ilgili Cenevre diyalog sürecini desteklediğini belirterek, Irak’a siyasi ve askeri olarak destek verdiklerini ifade etti.

İtalya, ABD’nin Filistin Kararına Tepkili

Contiatori, ABD tarafından Kudüs’ün işgal rejiminin başkenti olarak tanınmasını, doğru olmayan bir karar olarak niteleyip bu meseleye tepkili olduklarını, Filistin’in muhtelif bölümleri arasında ilişkilerin normalleşmesinin önemli olduğuna inandıklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.