AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İtalyan Uzman: İran terörizmle mücadelede istikrar yaratan güçtür

‘’Rusya- Emiliya Romanya’’ derneği başkanı ve İtalyan siyasi uzman Stefano Bonilaori, terörizmle mücadelede İran’ın istikrar yaratan bir güç olduğunu söyledi.

IRNA’ya açıklamada bulunan Bonilaori, ‘’Tarafsız gözle Ortadoğu siyasetine bakanların gözünde İran her zaman güçlü bir istikrar unsuru olmuştur’’ dedi.

Bonilaori, ‘’Son yıllarda radikal gruplar Selefi ve Vahabi düşüncelerden kaynak alarak nüfuzlarını arttırdıklarında İran, uluslararası meşruiyet çerçevesinde bu gruplarla mücadele edip onları hezimeti uğrattı’’ dedi.

İran’ın bunu yapmak için Hizbullah, Irak, Suriye ve Rusya gibi tarihi müttefikleri ile ilişkilerini güçlendirdiğini ifade eden Bonilaori, ‘’İran, Avrasya ülkeleri arasında işbirliği örneğini sergiledi ve bu benim açımdan barış, refah ve gelişmenin geleceği için temel bir örnektir’’ dedi.

Batı dünyasına mensup bir kişi olarak batılı ülkelerin radikallerin dünyada ilk destekçisi olan Arabistan gibi bir ülke ile ilişkilerini devam etmesinin üzüntü verici olduğunu ifade eden Bonilaori, ‘’Gerçek şu ki bir çok IŞİD, Ell Nüsra ve diğer terörist grupların üyeleri Avrupa kentlerinden çıktılar’’ dedi.

Bonilaori sözlerinin devamında nükleer silahların dünyada yasaklanması gerektiğini belirterek, ‘’Amerika gibi saldırgan ülkeler bu yasaklamayı kabullenmezler zira onların emperyalist nüfuzunu sınırlandırır’’ dedi.

Bonilaori, ‘’İran ahlaki bir karar ile nükleer silahları gayrı insani ilan etti ve her zaman silahsızlanma anlaşmasını onaylamıştır ve 5+1 grubu ile nükleer anlaşmayı imzaladı, fakat Amerika bu anlaşmayı İran’ın savunma gücünü zayıflatmak için kullanmak istiyor. İran nükleer anlaşmanın muhtemel başarısızlığını müsebbibinin Amerika olduğunu göstermek için tutumunda sağlam durmalı’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.