AvrupaHaberler

İtalya’nın yeni başbakanı Enrico Letta oldu

İtalya’da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, hükümeti kurma görevini seçimlerden birinci sırada çıkan Demokrat Parti’nin Genel Sekreter Yardımcısı Enrico Letta’ya verdi.

Genel seçimlerin üzerinden 2 ay geçmesine karşın halen hükümetin kurulamadığı İtalya’da, Cumhurbaşkanı Napolitano, dün gerçekleştirdiği 3. tur istişarelerin ardından geniş koalisyon hükümeti kurması için Demokrat Partili Enrico Letta’yı görevlendirdi.

Bugün öğle saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’ye çağrılan Letta, Napolitano ile yaptığı başbaşa görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, hükümeti kurma görevinin cumhurbaşkanınca teklif edildiğini, kendisinin de bu görevi kabul ettiğini söyledi.

“Omuzlarımda büyük bir sorumluluk hissiyle bu görevi kabul ettim” diyen Letta, ülkenin içinden geçtiği durumun kırılganlığına dikkati çekerek, bu durumun böyle devam edemeyeceğini, ülkenin 60 gündür bir hükümet beklediğini ifade etti.

Çok büyük bir sorumluluğun altına kararlılıkla girdiğini belirten 47 yaşındaki Letta, “Siyasi istişarelerime yarın Temsilciler Meclisi’nde, siyasi güçlerle konuşarak başlayacağım. En geniş koalisyonu sağlamamız lazım. Bu hükümet her ne pahasına olursa olsun doğmayacak, şartlar oluşursa doğacak. En kısa zamanda istişarelerimin sonucunu paylaşmak üzere Cumhurbaşkanı’na geleceğim” ifadelerini kullandı.

Bakanlar kurulu için düşündüğü ya da belirlediği isimler sorulan Letta, herhangi bir isim olmadığını ancak ilerleyen saatlerde gazetelerde “bakan totoların(totoministri)” başlayacağını kaydetti.

Demokrat Parti’nin iki numarası, ülkeye hizmet edecek bir hükümete ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Letta, hükümeti kurma görevi için bu sabah cumhurbaşkanlığına çağrılmasının kendisi için sürpriz olduğunu açıklarken, bu görev için basında adı geçen diğer adaylar eski Başbakan Giuliano Amato ve Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi’ye de kendisine verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Demokrat Parti Genel Sekreteri Pier Luigi Bersani, hükümet kurma çalışmalarında cumhurbaşkanının yürüttüğü ilk tur siyasi istişarelerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilmiş ancak, geniş koalisyon hükümetine sıcak bakmaması ve geçen hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde önerdiği iki adayın partisi içinde tam olarak benimsenmediğinin oylamalarda ortaya çıkması üzerine istifa etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.