EyyamullahFilistinHaberlerOrtadoğu

İzzeddin el-Kassam’ın şehadetinin 75.yıldönümü

Kasım ayının 20’si, Filistin’deki cihad liderlerinden ve ümmetin önemli öncülerinden mücahit Şeyh İzzettin el-Kassam’ın şahadet yıldönümüdür. Emperyalist İngilizlere karşı sürdürdüğü mücadelede örnek bir tablo ve güzel bir iz bırakan Şeyh İzzettin el-Kassam, 1935 yılında şehit olmuştu.

Kahraman ve yiğit Şeyhin şehit edilmesinin üzerinden 74 yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen, arkasından ilahi vahyin indiği ve Hz. Muhammed (s.a.s)’in İsra olayını yaşadığı toprakları işgal eden Siyonist güçlere karşı cihad ve direniş sancaklarını yükselterek onun direniş ve yolunu sürdüren binlerce Kassam mücahidi yetişti.

Şeyh Kassam’ın Rabbine döndüğü bir gerçektir. Fakat o kalp ve akıllarda hâlâ canlı kalmaya devam ediyor. O, Filistin topraklarında bir zeytin ağacı olarak dikilmeye devam ediliyor. O göçtü, fakat onun düşünce ve cihad anlayışı binlerce mücahidin kalbinde kök saldı ve salmaya da devam ediyor. Ayrıca o, binlerce işgalciyi toprağa gömdükten sonra göçtü.

Tarih, inandığı değerleri pratiğe taşıyan ve örnek bir tablo gösteren bu ve buna benzer örnek şahsiyetleri altın harflerle kaydediyor. Nesiller de onların hayatlarını, mücadelelerini ve fedakârlıklarını nesilden nesile aktarıyor, verdikleri söze sadık kalan adamlar da onların izlerini takip ediyor.

Bunlar nerede… Kendilerini ve davalarını makam, mevki ve dünyanın değersiz metaı için satan; düşmanın maşası durumuna düşüp onların plan ve programlarına göre hareket eden, alternatifleri bulunduğunda ise tarihin hiç bitmeyen lanetine terk edilen kişiler nerede…

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.